Skip to content

regisu blog

Blog z notatkami …

Archive

Category: Skrypty

Ot prosty skrypt, wykorzystywany przeze mnie do restartowania antenek Ubiquiti, bo się lubią czasem dziwnie powiesić i gubić pakiety:)


#!/usr/bin/env ruby

require 'rubygems'
require 'net/ssh'


Net::SSH.start( "X.X.X.X" , "USER", :password => "PASSWORD", :port => 22) do |ssh|
puts ssh.exec! "reboot"
end

Napisany na szybko skrypt do pobierania w kółko pliku z serwera FTP przy pomocy programu lftpget. FTP musi umożliwiać dostęp anonymous. Serwer ftp.task.gda.pl idealnie nadaje się do testowania przepustowości za pomocą tego skryptu. Mi udało się pobrać z niego plik ls-lR, który ma około 263MB, z prędkością 150Mbit/s.

#!/bin/bash

for i in {1..100}
do
lftpget ftp://adres_serwera/nazwa_pliku
rm nazwa_pliku
done

Generalnie zasada działania jest prosta. Pobiera plik, potem go usuwa i znowu pobiera … i tak x razy(w tym wypadku 100).
Należy nadmienić, że lftpget pokazuje przepustowość w MB/s, a nie Mbit/s co może być mylące. Na szczęście 1MB/s = 8Mbit/s. Czyli aby otrzymać prędkość w Mbit/s należy pomnożyć wartość w MB/s x 8, dzięki czemu otrzymujemy wartość w Mbit/s.

Może się komuś przyda w potrzebie:)

Oprócz sprzętu Cisco miałem okazję zarządzać też paroma switchami Della z serii 6000. Niestety producent nie pomyślał w nich totalnie o tym, że nawet<a może zwłaszcza!> sprzęt sieciowy wymaga backupu. Niby jest opcja w CLI przełącznika by zapisać obecny konfig jako backup, ale … na przełączniku. A to nijak nie pomoże w przypadku padu urządzenia, czy innej katastrofy, która spowoduje, że nie będzie można odczytać z niego tej konfiguracji.

Dlatego tez postanowiłem sam napisać sobie skrypt, który mi ten backup zrobi. Wykorzystałem do tego: pythona z biblioteką telnetlib i serwer tftp. Pewną rolę odegrał tu także plik /etc/hosts. 🙂

kontynuuj czytanie …

Nie raz już potrzebowałem szybko sprawdzić jak dany prefix jest widziany przez zagranicznych dostawców. Ale zawsze wiązało się to z wyszukaniem looking glass’a, wejściem na niego, wybraniem odpowiedniej opcji, wpisaniem prefixu itp. itd.. Jak się to robi odpowiednio często to ma się dość.

Na szczęście TINET umożliwia dostęp po telnecie do testowego route serwera, na którym można sprawdzić czy dany prefix znajduję się w tablicy routing’u, od kogo przyszedł, jakie ma community ustawione itp.

Ale telnetowanie się na rotue serwer i wpisywanie wszystkiego z palca też nie jest szczytem wygody. Dlatego napisałem sobie prosty skrypcik kontynuuj czytanie …

Znalazłem dobry skrypcik do backupu baz danych MySQL polecam -> http://sourceforge.net/projects/automysqlbackup/