Skip to content

regisu blog

Blog z notatkami …

Archive

Category: Inne

Wow dzisiaj zacząłem ostro eksperymentować z MMSami bo wkurzało mnie, że tak fajny telefon nie potrafi wysyłać i odbierać MMSów. W końcu załapał. Ustawienia jakich użyłem to:

Nazwa: mms

APN: mms.plusgsm.pl

Proxy: <nie ustawione>

Port: <nie ustawione>

Nazwa użytkownika: <nie ustawione>

Hasło: <nie ustawione>

Serwer: <nie ustawione>

MMSC: http://mms.plusgsm.pl:8002

Proxy dla wiadomości MMS: 212.2.96.16

Port MMS: 8080

Protokół MMS: WAP 2.0

MCC: 260

MNC: 01

Typ uwierzytelniania: Brak

Typ APN: mms
Kurde podziałało jeden dzień i przestało … ktoś może wie czemu?

APC oczywiście, zamiast trzymać się jakiegoś standardu <np. RS232>, wolało zrobić swój własny. Więc zwykłym kablem szeregowym nie się podłączymy do konsoli UPSa, null modemem też nie. Trzeba mieć specjalny ichni kabel, który można kupić albo zrobić samemu. Ten drugi sposób jest oczywiście tańszy i szybszy. Tutaj można znaleźć opis w jaki sposób trzeba polutować kabel, żeby działał z UPSami APC. Potrzeba do tego jednej wtyczki DB9 male <od strony UPSa> i jednej DB9 female<do kompa> i jakiegoś trzy żyłowego przewodu.

Dodatkowo należy pamiętać, o ustawieniach parametrów konsoli. Nie jest to standardowe 9600 8n1, jest to 2400 8n1 no flow control.

Reset hasła w karcie managementowej jest prosty. Wciskamy przycisk reset i trzymamy dopóki dioda status nie zacznie mrugać na przemian na zielono i pomarańczowo. Wtedy puszczamy przycisk i jeszcze raz szybko naciskamy. I już user i pass zresetowane są już do domyślnych ustawień.

Domyśly user: apc, pass: apc

Mamy już swoją publiczną podsieć IP. Teraz przydałoby się skonfigurować dla niej revDNS’y.

 1. Na początek trzeba dodać do naszego obiektu inetnum dodatkowe pole mnt-domains, które informuje o tym, kto może stworzyć obiekt domain dla tej sieci. Wskazujemy tu nasz obiekt maintainer. Robimy update bazy RIPE i sprawdzamy czy wszystko jest ok.
 2. Teraz trzeba się wziąć za konfigurację serwera DNS. Dzielimy naszą klasę adresową na bloki o wielkości /24. Teraz dla każdego bloku trzeba na serwerze DNS stworzyć nową domenę revDNS w formacie x.x.x.in-addr.arpa.
  Rekord musi zawierać:
  – dwa wpisy NS po jednym dla każdego serwera DNS
  – rekord SOA
 3. Teraz trzeba dodać obiekty domain w RIPE dla każdego bloku /24
 4. Jeśli nie popełniliśmy błędu to wszystko powinno być ok.
 5. Weryfikujemy jeszcze czy nasz rekord został utworzony: whois x.x.x.in-addr.arpa

Ku pamięci. Konfiguracja strefy czasowej oraz zmiany czasu z letniego na zimowy i odwrotnie dla Polski na urządzeniach Cisco:

configure terminal
clock timezone CET 1
clock summer-time CEST recurring last Sun Mar 2:00 last Sun Oct 3:00

Przydatne także są dwa polecenia podane przez kolegę cbr’a. Dzięki nim w logach oraz komunikatach debug będzie widać datę i godzinę wystąpienia zdarzenia:

service timestamps debug datetime msec localtime
service timestamps log datetime msec localtime

Kilka komend przydatnych do komunikacji między użytkownikami w konsoli Linux.

W przypadku zalogowania się kilku użytkowników na tym samym systemie, można użyć komendy:

write user [tty]

aby napisać do użytkownika wiadomość, która wyświetli się w jego terminalu. W razie gdyby wiele osób zalogowało się na to samo konto, trzeba jeszcze podać parametr nazwę wirtualnej konsoli, na której jest użytkownik. Aby to sprawdzić wystarczy wykonać polecenie:

who

Bardzo przydatna jest także komenda:

wall

służące do wysyłania wiadomości do wszystkich użytkowników. Przydatne gdy np. robimy coś jako root i chcemy powiadomić użytkowników o restarcie jakiejś usługi bądź serwera.

Aby ustawić zegar w BIOS’ie na taki sam czas jak w systemie należy wpisać w lini poleceń hwclock --systohc