Kurcze no i przyszło mi pod linuksem wgrać coś na routerek Cisco przez xmodem. Pomyślałem sobie, że przecież to nie problem mam minicoma!!! No to co podłączam się szczęśliwy do routerka, konsolka śmiga, czas zacząć kopiowanie … i tak będzie trwało ruski rok i jeden dzień dłużej.

Wklepuje na routerku copy xmodem: flash:jakis_pliczek coś tam mi wyświetla więc wciskam CTRL+a s w celu rozpoczęcia wysyłania. Wybieram pliczek, zaznaczam spacją wciskam enter i … czekam … a potem dupa. Pojawia się komunikat, że nie można otworzyć xmodemu 😐 Zacząłem się zastanawiać co jest grane. Pewnie to ta durna „chińska” przejściówka! :-/ Próbowałem jeszcze kilka razy z innymi przejściówkami dla pewności, ale ciągle mi nie wychodziło.

Dopiero po chwili grzebiąc po konfiguracji minicoma w poszukiwaniu jakiejś wskazówki, wpadłem na to, że aby przesłać pliki przez xmodem minicom korzysta z programów sx (wysyłanie) oraz rx (odbieranie), które powinny znajdować się w /usr/bin/. Jak się można domyślić nie było ich tam 🙁

Teraz dobre pytanie brzmiało, która paczka w ubuntu zawiera te programy? Na szczęście w pomocą przyszedł mi apt! Wykonałem magiczne polecenie sudo apt-cache search xmodem i moim oczom ukazało się kilka pakietów podejrzanych o ukrywanie rzeczy związanych z tym zagadnieniem. Po zapoznaniem się z krótkim opisem pakietów wybrałem lrzsz, gdyż opis (lrzsz – Tools for zmodem/xmodem/ymodem file transfer) brzmiał dość przekonująco 🙂 . Jego instalacja rozwiązała moje problemy i mogłem w bardzo powolny, ale skuteczny sposób przesłać pliki do routerka.