Kiedyś dość mocno zastanawiałem się o co chodzi w tych magicznych terminach i czym się one od siebie różnią.

Otóż PA czyli Provider Aggregatable to adresy wydzielone z puli, którą posiada nasz ISP. Nie należą niestety do nas i z chwilą kiedy rezygnujemy z usług tego operatora to musimy się z nimi pożegnać. Są plusy i minusy tego rozwiązania:

+ nie musimy kupować routera do BGP, zarządzać nim i w ogóle babrać się w routing’u jako takim.

+ nie martwimy się o aktualizację wpisów w RIPE i takich tam dziwacznych rzeczy, które na początku mogą się wydawać straszne.

+ nie musimy płacić naszemu LIR’owi kasy. Tzw. sponsoring LIR.

gdy chcemy zmienić operatora to niestety musimy też zmienić adresy, gdyż należą one do ISP, a nie do nas.

raczej wyklucza to jakiś rozsądny multihoming, gdyż nawet mając kilku operatorów i adresy od nich – każdy i tak będzie rozgłaszał swoją klasę adresową. Czyli gdy pada nam jeden ISP to adresy, które od niego dostaliśmy stają się chwilowo bezużyteczne. Można niby kombinować, ale jest z tym sporo zachodu.

Drugą opcją są adresy PI czyli Provider Independent. Jest to pula, którą dostajemy od RIPE i nie zależy ona od żadnego operatora. Dodatkowo potrzebujemy jeszcze numer ASN, który także przydziela RIPE. Ten typ adresacji posiada również swoje plusy i minusy:

+ multihoming.

+ daje większe możliwości w sterowaniu ruchem idącym do/ z sieci internet.

+ stajemy się niezależni – rezygnując z usług danego operatora zachowujemy swoje adresy.

trzeba płacić LIR’owi kasę za tzw. sponsoring LIR.

trzeba posiadać router BGP i admina, który potrafi tym sensownie zarządzać.

O przydział klasy adresowej czy też numeru ASN nie występujemy bezpośrednio do RIPE tylko do LIR’a, którym może być np. nasz ISP (ale nie musi). Spis Polskich LIR’ów można znaleźć -> tutaj. Dopiero on występuje z przygotowanym przez nas wnioskiem do RIPE. Podpisujemy z nim wcześniej umowę na tzw. „sponsoring LIR” i płacimy mu za to, że pomaga nam procedować wnioski w RIPE, a on z kolei płaci RIPE’owi za to, że jest LIR’em więc kółko się zamyka.