Ostatnio musiałem zresetować hasło roota w debianowym serwerze, ponieważ się zagubiło.
Teoretycznie po instalacji debiana w grubie widnieje opcja uruchomienia go w trybie jednego użytkownika . Jednakże kiedy wybrałem tą opcję to spotkała mnie pewna niespodzianka, mianowicie …. zapytał mnie świnia o hasło roota ?!?! Pomyślałem, że żartuje no i postanowiłem być wytrwały, nie podałem żadnego hasła tylko wdusiłem enter. A ten strzelił focha i się zaczął restartować 😐

No dobra wojna to wojna!!! Tylko co by tu zrobić? … hmmm … praktyka pokazuje, że najlepszym wyjściem z beznadziejnej sytuacji jest … użycie google. Już po chwili, udało mi się znaleźć prosty aczkolwiek bardzo skuteczny sposób na zmianę hasła.

Otóż zgodnie z zaleceniem zrestartowałem serwer i poczekałem, aż na ekranie pojawi się menu startowe grub’a. Wybrałem pierwszą pozycję z menu i wcisnąłem e w celu edycji parametrów.

Potem wybrałem pozycję zatytułowaną kernel i ponownie użyłem klawisza e. Moim oczom ukazał się migający znak zachęty … no więc dopisałem na końcu linijki:
init=/bin/bashi wcisnąłęm b by zabootować system. Po chwili zobaczyłem znajomego prompta. Ok jestem zalogowany jako root!! 🙂 Tylko co teraz? Hasła jeszcze nie da się zmienić ponieważ partycja/ jest zamontowana tak, że umożliwia tylko do odczyt.
Okazuje się, że wystarczy zamontować partycję jeszcze raz z innymi prawami. Aby to zrobić należy wpisać w konsoli mount -o remount,rw / i już można zmieniać hasło wydając polecenie passwd. Potem restart i już po krzyku 🙂

Może się to komuś przyda 🙂 Jeśli ktoś ma pomysł jak zrobić to łatwiej to chętnie go poznam.